Ndryshimi mes inspektimeve të "Pankreasi"

37 bytes removed ,  5 vjet më parë
Skeda Pankreas.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej INeverCry
v
(Skeda Pankreas.jpg u largua pasi që është shlyer nga Commons prej INeverCry)
 
== Ndërtimi ==
 
[[File:Pankreas.jpg|thumb|Pankreasi]]
Pankreasi është organ në formë pyke me gjatësi rreth 14-20 cm, gjerësi 4 cm (shpesh 1,5 - 2cm) dhe peshë prej 65 - 80 g (tek gratë peshon më pak), ka ngjyrë të kuqërremtë ose të përhirtë kur është në fazën e veprimtarisë së dendur prodhuese. Shtrihet ne pjesen posteriore te stomakut, ne pjesen posteriore te kavitetit abdominal. Pankreasi ndahet ne lobula te ndryshme me ane te disa rripave indi lidhor. Pankreasi eshte kryesisht nje organ ekzokrin dhe me ane te duktit pankreatik (dukti i Wirsung-ut), derdh sekresionet ne ampulen duodenale (Ampula e Vater-it), ne [[duoden]]. Ne 3-10% te popullates, nga dukti pankreatik del gjithashtu, si nje dege aksesore dhe dukti i Santorini-t.