Dallime mes rishikimeve të "Njësia administrative Perondi"

ska përmbledhje të redaktimeve
'''Komuna Perondi''' është një komunë në [[Rrethi i Kuçovës|Rrethin e Kuçovës]] në [[Shqipëri]].<ref>[http://www.aac-al.org/komuna_info.php?idk=128&idr=19&idq=1&l=a Shoqata e komunave]</ref>
 
Perondia është komuna më e madhe e rrethit të Kuçovës e lokalizuar në jug-lindje të qytetit. Kjo komunë ka rreth 10.000 banorë dhe është e përbërë nga fshatrat : Perondi, Tapi, Rreth-Tapi, Magjatë, Goraj, Velagosht, Drizë dhe Dikatër. Perondia është fshati më i hershem në trevën e Kuçovës dhe mendohet se është krijuar qysh nga koha e Bizantit. Kisha e saj është e shekullit XI. Thuhet se aty ka paturpasur edhe një manastir prej shekullit VI.
 
Tokat e Perondisë janë pjellore, ku drithërat zënë vendin kryesor të prodhimit bujqësor. Po kështu edhe blegtoria është e zhvilluar në këtë komunë.
 
Nga cilësitë që gëzon ky fshat si dhe nga dëshmitë e të parëve, mendohet se emri i fshatit vjen nga fjala “Perëndi”.
 
Në këtë vend ka monumente të kulturës të cilat dëshmojnë për hershmërinë e banimit të kësaj zone, si ura e vjetër dhe kisha ortodokse.
 
 
 
== Gjeografia ==
 
== Historia ==
 
 
== Demografia ==
== Vendbanimet ==
{{Komuna Perondi}}
 
== Burimet ==
{{reflist}}
 
== Shih dhe këtë ==