Dallime mes rishikimeve të "Selaniku"

2.272 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Infobox GR vendbanim
|Emri = '''Selanik'''
|Greqisht = Θεσσαλονίκη
|Lloji i vëndbanimit = Qytet
 
<!--Administrimi territorial-->
|Rajoni = Greqi
|Qarku = Maqedonia Qendrore dhe Thrakë
|Komuna =
|Bashkia = Selanik
|Kryetari i Komunës =
|Kryetari i Bashkisë =Giannis Boutaris
|Partia udhëheqëse =SYRIZA
 
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja = 17,8
|Popullsia = 363325.987182
|Popullsia_viti = 2011
|Dendësia = 20.412
 
<!-- Të dhëna dhe statistika -->
|Vendasit = Selanikas
|Krahina =
|Famullia =
|Shënjtori = Shën Dhimitri(26 Tetor)
|Lartësia = 250 m
|Zona Kohore = EET (UTC+2)
|Ora Verore = EET (UTC+3)
|Kodi Postal = 53xxx
|Prefiksi = 2310
|Targa e automjeteve = NAx-xxxx to NXx-xxxx
|WebFaqja = www.thessalonikicity.gr
|E-Posta =
| gjat_g= | gjat_m= | gjat_s= | gjat_dr =E
<!--Koordinatat Mënyra #2-->
|gjerësi = 40.65°N
|gjatësi = 22.9° E
''' Selanik''', ''([[greqisht]]: Θεσσαλονίκη/Thessaloníki)'', është i qyteti i dytë më i madh në [[Greqi]] dhe kryeqyteti i rajonit të [[MaqedoniaMaqedonisë Qendrore]], si dhe kryeqytet i Administratës së Decentralizuardecentralizuar të Maqedonisë dhe Thrakisë. Selaniku është qendra e dytë më e madhe ekonomike, industriale, tregtare dhe politike e [[Greqi]]së. Qyteti shtrihet përgjatë Gjirit të Selanikut në gjatësinë e 17 km dhe përbëhet prej 13 komunave. Qyteti është i njohur nga përmendoret dhe ndërtesat bizantine dhe otomane. Për shqiptarët Selaniku shkruhet në kujtesën e hidhur kolektive sepse nëpër të shkonin lumenj të gjatë të emigrantëve shqiptarë të përndjekur nga ushtritë serbe gjatë shek 19 dhe 20.
}}
'''Selanik''', ''([[greqisht]]: Θεσσαλονίκη/Thessaloníki)'', është i qyteti i dytë më i madh në [[Greqi]] dhe kryeqyteti i rajonit të [[Maqedonia Qendrore]], si dhe kryeqytet i Administratës së Decentralizuar të Maqedonisë dhe Thrakisë. Selaniku është qendra e dytë më e madhe ekonomike, industriale, tregtare dhe politike e [[Greqi]]së. Qyteti shtrihet përgjatë Gjirit të Selanikut në gjatësinë e 17 km dhe përbëhet prej 13 komunave. Qyteti është i njohur nga përmendoret dhe ndërtesat bizantine dhe otomane. Për shqiptarët Selaniku shkruhet në kujtesën e hidhur kolektive sepse nëpër të shkonin lumenj të gjatë të emigrantëve shqiptarë të përndjekur nga ushtritë serbe gjatë shek 19 dhe 20.
 
== Demografia ==
Selaniku sipas regjistrimit të popullsisë së vitit [[2001]] ka pasur 363.987 banorë,ndërsa në vitin 2011 ka pasur 325.182 banorë.Qyteti pas çlirimit të saj në vitin 1912 ka pasur shumë popullsi otomane.Gjatë luftës Greko-Turke turqit ikën dhe u kthyen refugjatët.Selaniku ashtu si Shqipëria ka mbojtur popullin hebre gjatë Luftës e dytë Botërore.Selaniku ka mbrojtur rreth 50.000 hebre.Selaniku ka konsullatë shqiptare dhe banojnë rreth 100.000 shqiptarë sipas matjeve të vitit 2005.
Selaniku sipas regjistrimit të popullsisë së vitit [[2001]] ka pasur 363.987 banorë.
 
== Ekonomia ==
Selaniku në Greqi është qyteti i dytë për nga rëndësia ekonomike, industriale, qendër tregtare dhe kulturore, si dhe ka rëndësi të madhe në aspektin e komunikacionit në Evropën Juglindore. Porti tregtar i qytetit është shumë i rëndësishëm për Greqinë dhe shtetet tjera në juglindje të Evropës. Selaniku që nga kohët e perandorisë romake ka qenë një qytet i rendësishëm ekonomik.Nga pozicioni i saj strategjik është zhvilluar dhe industria e armëve. Kryesisht Selaniku ka industri të lehtë.Ka industrinë e qumështit, ushqimorja dhe tekstile.Gjithashtu ka të zhvilluar shërbimet dhe telekomunikacioni.
 
==Kulturë==
Selaniku është nga ana artistike qyteti më i zhvilluar i Greqisë Veriore.Këtu ndodhen disa monumente kulture.Ato janë:Teatri Nacional i Greqisë Veriore,Salla i koncerteve,Muzeu Arkeologjik,Muzeu i Kulturës Bizantine,Muzeu teknologjik dhe i shkencës,Planetariumi,Muzeu i Trenave,Muzeu i Luftës,Muzeu Olimpik,Muzeu Ataturk,Muzeu historik i Luftrave Ballkanike,Muzeu i Hebrejve,Muzeu i artit Konteporan dhe Muzeu Fotografik.Selaniku është e famshme dhe për qendrat e saj tregtare.Ato janë: Mediterranean Cosmos,Qendra Tregtare Makros etj.Qendra Tregtare Mediterranean Cosmos është më i madhi në Europë nga ana e argëtimit sepse gjenden më shumë se 10 kinema,teatro,kënd lojrash,video lojrash etj.Selaniku ka dhe Watelandin me të madh në Europën Juglindore.Jeta e natës është shumë e zhvilluar sepse gjenden shumë cafe,bar,restorant etj.Ka kazinon më të madh të [[Greqi]]së.Ka shumë vende arkeologjike.Ato janë të mbrojtura nga UNESCO.Ato janë:Banjat Romake,Harku i Triumfit (Kamara),Qyteti i vjetër romak ku gjenden një teatër e vogël ku beheshin luftat e gladiatorëve,Agoraja e vjetër etj.
Selaniku ka të zhvilluar shumë sportin.Ka 3 stadiume të medha ku ato janë: Kaftanzoglio Stadium,Toumba Stadium dhe Kleanthis Vikelidis.Në qytet gjenden këto skuadra:Iraklis,PAOK,Aris që luajnë në Super League
 
== Shih edhe ==
Anonymous user