Dallime mes rishikimeve të "Selaniku"

94 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
|Bashkia = Selanik
|Kryetari i Komunës =
|Kryetari i Bashkisë = Giannis Boutaris
|Partia udhëheqëse = SYRIZA
 
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
<!--Koordinatat Mënyra #2-->
|gjerësi = 40.65°N
|gjatësi = 22.9° E}}
 
Selanik, ([[greqisht]] : Θεσσαλονίκη/Thessaloníki)'', është i qyteti i dytë më i madh në Greqi dhe kryeqyteti i rajonit të [[Maqedonisë Qendrore]], si dhe kryeqytet i Administratës së decentralizuar të Maqedonisë dhe Thrakisë. Selaniku është qendra e dytë më e madhe ekonomike, industriale, tregtare dhe politike e [[Greqi]]së. Qyteti shtrihet përgjatë Gjirit të Selanikut në gjatësinë e 17 km dhe përbëhet prej 13 komunave. Qyteti është i njohur nga përmendoret dhe ndërtesat bizantine dhe otomane. Për shqiptarët Selaniku shkruhet në kujtesën e hidhur kolektive sepse nëpër të shkonin lumenj të gjatë të emigrantëve shqiptarë të përndjekur nga ushtritë serbe gjatë shek 19 dhe 20.
 
== Demografia ==
Selaniku sipas regjistrimit të popullsisë së vitit [[2001]] ka pasur 363.987 banorë, ndërsa në vitin 2011 ka pasur 325.182 banorë. Qyteti pas çlirimit të saj në vitin 1912 ka pasur shumë popullsi otomane. Gjatë luftës Greko-Turke turqit ikën dhe u kthyen refugjatët. Selaniku ashtu si Shqipëria ka mbojtur popullin hebre gjatë Luftës e dytë Botërore. Selaniku ka mbrojtur rreth 50.000 hebre. Selaniku ka konsullatë shqiptare dhe banojnë rreth 100.000 shqiptarë sipas matjeve të vitit 2005.
 
== Ekonomia ==
Selaniku në Greqi është qyteti i dytë për nga rëndësia ekonomike, industriale, qendër tregtare dhe kulturore, si dhe ka rëndësi të madhe në aspektin e komunikacionit në Evropën Juglindore. Porti tregtar i qytetit është shumë i rëndësishëm për Greqinë dhe shtetet tjera në juglindje të Evropës. Selaniku që nga kohët e perandorisë romake ka qenë një qytet i rendësishëm ekonomik.Nga pozicioni i saj strategjik është zhvilluar dhe industria e armëve. Kryesisht Selaniku ka industri të lehtë. Ka industrinë e qumështit, ushqimorja dhe tekstile. Gjithashtu ka të zhvilluar shërbimet dhe telekomunikacioni.
 
== Kulturë ==
Selaniku është nga ana artistike qyteti më i zhvilluar i Greqisë Veriore. Këtu ndodhen disa monumente kulture. Ato janë : Teatri Nacional i Greqisë Veriore, Salla i koncerteve, Muzeu Arkeologjik, Muzeu i Kulturës Bizantine, Muzeu teknologjik dhe i shkencës, Planetariumi, Muzeu i Trenave, Muzeu i Luftës, Muzeu Olimpik, Muzeu Ataturk, Muzeu historik i Luftrave Ballkanike, Muzeu i Hebrejve, Muzeu i artit Konteporan dhe Muzeu Fotografik. Selaniku është e famshme dhe për qendrat e saj tregtare. Ato janë : Mediterranean Cosmos, Qendra Tregtare Makros etj. Qendra Tregtare Mediterranean Cosmos është më i madhi në EuropëEvropë nga ana e argëtimit sepse gjenden më shumë se 10 kinema, teatro, kënd lojrash, video lojrash etj. Selaniku ka dhe Watelandin me të madh në EuropënEvropën Juglindore. Jeta e natës është shumë e zhvilluar sepse gjenden shumë cafe,bar,restorant etj. Ka kazinon më të madh të [[Greqi]]së. Ka shumë vende arkeologjike. Ato janë të mbrojtura nga UNESCO. Ato janë : Banjat Romake, Harku i Triumfit (Kamara), Qyteti i vjetër romak ku gjenden një teatër e vogël ku beheshin luftat e gladiatorëve, Agoraja e vjetër etj.
Selaniku ka të zhvilluar shumë sportin. Ka 3 stadiume të medha ku ato janë : Kaftanzoglio Stadium, Toumba Stadium dhe Kleanthis Vikelidis. Në qytet gjenden këto skuadra : Iraklis, PAOK, Aris që luajnë në Super League.
 
== Shih edhe ==