Ndryshimi mes inspektimeve të "Perandoria Osmane"

v (→‎Referenca: All info is kept in Wikidata, removed: {{Link FA|ar}} using AWB (10903))
=== Perandoria Osmane në gjysmën e dytë të shekullit XVIII-XIX ===
{{Kryesor|Perandoria Osmane në gjysmën e dytë të shekullit XVIII-XIX}}
Në vitet 30-40 të [[shekulli XVIII|shek XVIII]]], krahas varësisë ekonomike filloi dhe rritja e ndikimit politik të shteteve evropiane në shtetin osman. Në këtë periudhë u ashpërsuan edhe më shumë kontradiktat midis shteteve evropiane për Perandorinë Osmane. Nga një vend që e kërcënonte Evropën në shek XVI, shteti osman ishte kthyer në një objekt për diskutim.
 
=== Kriza Lindore ===
Anonymous user