Ndryshimi mes inspektimeve të "Mateo Kovačić"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (zevendesim, replaced: një futbollistë → një futbollist using AWB)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
}}
 
'''Mateo Kovačić''' ne (lindur më [[6 Maj]] [[1994]]) është një futbollist [[Kroacia|kroat]] që luan me klubin italian [[F.C. Internazionale Milano|Internazionale]] në [[Serie A]] dhe me [[Kombëtarja kroate e futbollit|kombëtaren kroate]] si [[Mesfushori|mesfushor]]. Kovačić mund të luaj në qëndër të mesfushës, mund të luaj si organizator i skuadrës, por [[F.C. Internazionale Milano|Inter]] e ka vendosur mesfushor të gjithanshëm, gjithashtu Kovačić mund të luaj si mesfushor në krahun e majtë.<ref>{{cite news|title=Who Is Inter New Boy Mateo Kovacic?|url=http://forzaitalianfootball.com/2013/02/who-is-inter-new-boy-mateo-kovacic/|work=ForzaItalianFootball|accessdate=8 Prill 2013}}</ref><ref>{{cite news|title=Ecco il regista per Strama|url=http://fedenerazzurra.com/2013/01/30/mateo-kovacic-one-of-biggest-talents-in-the-world/|accessdate=8 Prill 2013|work=Gazzetta dello Sport|date=30 Janar 2013}}</ref> Kovačić e filloi karrierën e tij profesioniste me [[GNK Dinamo Zagreb|Dinamo Zagreb]] që në moshën 16 vjeçare, ku arriti të fitoj dy kampionate, përpara se të transferoheshe te gjigandi italian [[F.C. Internazionale Milano|Inter]] në Janar 2013.
 
Një lojtar i [[Kombëtarja kroate e futbollit|kombëtares kroate]] që nga viti 2013, ai u zgjodh për të luajtur në [[FIFA Kupa e Botës|Kupën e Botës]] të [[2014 FIFA Kupa e Botës|vitit tjetër]].
 
== Karriera ==
Anonymous user