Ndryshimi mes inspektimeve të "Uzbekistani"

52 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q265)
{{KUTIAUzbekistani}}
[[File:Tajiks of Uzbekistan.PNG|thumb|right|270px]]
'''Uzbekistani''' është republikë në Azinë qendrore dhe shtrihet në një sipërfaqe prej 447 400 km<sup>2</sup> në të cilën banojnë diku më shumë se 23,34 milionë banorë. Kryeqytet i Uzbekistanit është [[Tashkenti]]. Në përgjithësi pjesa lindore e vendit është gjysmëshkretëtirë dhe pjesa jug-lindore është malore.
 
3

edits