Dallime mes rishikimeve të "Ratko Mlladiq"

32 bytes added ,  6 vjet më parë
v
v
 
== Biografia ==
 
Babai i Rato Mladiqit, Negjo (1909-1945), është vrarë nga ustashët . Nëna Stana (1919-2003), vet i rritë vajzen Milicen ( 1940) , dhe djemt Ratka dhe Milivoje (1944-2001). Menjiher pas lindjes së Ratko Mlladiqit e ëma dhe i ati janë smuar nga tifusi , edhe vet ishte i sëmuar rëndë. Mbeti gjallë falë ushtarëve italian , të cilët njëkohë e kan shëruar dhe janë përkujdesur për të. Shkollën fillore e kreu në vendlindje. Kishte shpreh dëshirën të bëhet mësues, kurse më vonë kishte shpreh dëshirën të bëhet kiriurg.
 
Ratko Mladiqi ishte Komandat i forcave Serbe në Lufën e [[Bosnja dhe Hercegovina|Bosnjës]] a është i akuzuar për krime Lufte nga Gjykata e Lartë e [[Hagë]]s. Këtë e Ka bërë të ditur vet President i Sërbisë [[Boris Tadiqi|Boris Tadiq]].
 
Serbia pas 7 ditve do ta transefroj Ratko Madiqin ne [[Gjykanten]] e [[Hagës]] për tu gjykat pe Krimet në Luftën e [[Bosnjës]] Gjat viteve 1992-1995 ku [[Ratko Mladiq]] akuzohe per Gjenocid ne [[Bosnje dhe Hercegovin]] ku kishte kryer disa Masakra po me e njohura ësht ajo e [[Gjenocidi i Srebrenicës|Srebrenicës Kuku u masakruan 8.000 Djemdjem]] Musliman[[Mysliman]].
 
[[Kategoria:Serbë]]
1.368

edits