Dallime mes rishikimeve të "Karelia Veriore"

793 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Krijuar nga përkthimi i faqes "North Karelia")
 
{{Infobox vendbanim
'''North Karelia''' ({{Stampa:Lang-fi|Pohjois-Karjala}}; {{Stampa:Lang-fi|Pohjois-Karjala}}) është një [[Rajonet e Finlandës|rajon]] në lindje të [[Finlanda|Finlandës]]. Kufizohet me rajonet e [[Kainuu]], [[Northern Savonia|Savonia Veriore]] , [[Southern Savonia|Savonia Jugore]] dhe Karelia Jugor, gjithshtu edhe me [[Rusia|Rusinë]].
|Emri = Karelia Veriore
|Gjuha vendase = finlandisht
|Emri në gjuhën vendase = {{lang|fi|Pohjois-Karjala}}<br />{{lang|sv|Norra Karelen}}
|Lloji i vëndbanimit = [[Rajonet e Finlandës|Rajon]]
|Stema_figura = Pohjois-Karjala.vaakuna.svg
|Harta_foto = Pohjois-Karjala in Finland.svg
|Harta_foto_shënimi = Karelia Veriore në hartën e Finlandës
|harta_gjerësi = 150px
|Sipërfaqja = 21584.41
|Popullsia = 166500
|Popullsia_viti = 2009
|Dendësia = 7.7/km2 (20/sq mi)
| SeksioniA-majtas1 = Shteti
| SeksioniA-djathtas1 = {{FIN}}
| SeksioniA-majtas2 = [[Provincat Historike të Finlandës|Provincat historike]]
| SeksioniA-djathtas2 = [[Karelia Finlandeze|Karelia]]
|Lartësia =
|Vendasit =
|Themelimi =
|Zona Kohore = +2
|Ora Verore = +3
|Kodi Postal =
|Prefiksi =
|Targa e automjeteve =
|Aeroporti =
|Kryetari i Bashkisë =
|Asambleja rajonale =
|Partia udhëheqëse =
|WebFaqja = [http://www.pohjois-karjala.fi/ pohjois-karjala.fi]
}}
'''North Karelia Veriore''' ({{Stampa:Lang-fi|Pohjois-Karjala}}; {{Stampa:Lang-fi|Pohjois-Karjala}}) është një [[Rajonet e Finlandës|rajon]] në lindje të [[Finlanda|Finlandës]]. Kufizohet me rajonet e [[Kainuu]], [[Northern Savonia|Savonia Veriore]] , [[Southern Savonia|Savonia Jugore]] dhe Karelia Jugor, gjithshtu edhe me [[Rusia|Rusinë]].
 
Qyteti [[Joensuu]] është kryeqyteti i rajonit.
* [[University of Eastern Finland|Universiteti i Finlandës Lindore]]
* [[North Karelia University of Applied Sciences|Universiteti i Shkencave të Aplikuara]] 
të dy ndodhen në qytetin Joensuu.<gallery widths="162px" heights="162px">
File:Ilomantsin ortodoksinen kirkko 3.jpg|
File:Joensuu cityhall1.jpg|
File:Kolin finland.jpg|
File:Patvinsuo Suomunjärvi 1.jpg|
File:Bomban talo 1.jpg|
File:Paateri1.jpg|
File:Liperi kuorinka.jpg|
File:Outokummun vanha kaivos.JPG|
File:Neitijärvi-Ruunaa.jpg|
File:Joensuu market place.jpg|
File:Joensuu university1.jpg|
File:Pielisjoen linna.jpg|
File:Nurmes church.jpg|
File:Lieksa Church.jpg|
File:Lieksanjoki-Haapavitja.jpg|
File:Juuankirkko.jpg|
File:Noljakan ranta3.jpg|
File:Metla2009.jpg|
File:Nurmes railway station.jpg|
File:Museotie2.jpg|
File:Joensuun evankelis-luterilainen kirkko.JPG|
File:Easternmost finland.jpg|
File:Taitokortteli in Joensuu.jpg|
File:Valtimo2.jpg|
File:Viinijärvi ortodoksinen kirkko.jpg|
</gallery>
 
== Referencat ==
* [http://koli.metla.fi/media/kyla/matkailu/videot/pkarjala.mpg Video about travelling in North Karelia]
* [http://www.pielis.ru/ Pielis.ru – travel information about North Karelia region and City of Joensuu]
 
{{Rajonet e Finlandës}}
 
 
[[Kategoria:Karelia Veriore| ]]
[[Kategoria:Rajonet e Finlandës|Karelia Veriore]]