Dallime mes rishikimeve të "Karelia Veriore"

15 bytes removed ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
|WebFaqja = [http://www.pohjois-karjala.fi/ pohjois-karjala.fi]
}}
'''Karelia Veriore''' ({{Stampa:Langlang-fi|Pohjois-Karjala}}; {{Stampa:Langlang-fisv|Pohjois-KarjalaNorra Karelen}}) është një [[Rajonet e Finlandës|rajon]] në lindje të [[Finlanda|Finlandës]]. Kufizohet me rajonet e [[Kainuu]], [[Northern Savonia|Savonia Veriore]] , [[Southern Savonia|Savonia Jugore]] dhe Karelia Jugor, gjithshtu edhe me [[Rusia|Rusinë]].
 
Qyteti [[Joensuu]] është kryeqyteti i rajonit.