Ndryshimi mes inspektimeve të "Carrabreg i Ulët"

1.117 bytes added ,  5 vjet më parë
Te dhenat per fshat jane plotesuar.
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Te dhenat per fshat jane plotesuar.)
| web=
}}
 
'''Carrabreg i Ulët/Poshtem''' është një vendbanim në komunën e [[Deçan]]it.
ALBANIAN/SHQIP: Carrabregu i Poshtem eshte nje fshat ne komunen e Deçanit ne Kosoven perendimore. Gjendet ne bazenin e Rrafshit te Dukagjinit ne mes Deçanit dhe fshatit Prilep pergjate kufirit malor me shtetin ame - Shqiperine. Popullsia jane 100% shqiptare dhe i perkasin fisit Gash. Bjeshka qe i perket fshatit njihet si "Bjeshka e madhe".
 
Familjet qe jetojne ne kete fshat jane: Likaj, Ukehaxhaj, Ramosaj, Demhasaj, Binakaj dhe Qorraj. Njerezit kryesisht jetojne me bujqesi, blegtori dhe tregti por ka nga ta qe i kane mbaruar studimet dhe sot kane nje karriere te suksesshme si profesore, zyrtare te larte shteti, biznismene dhe keshtu me radhe.
 
Infrastruktura e fshatit eshte mjafte e mire, rruget jane te asfaltuara, ekziston sistemi i ujerave te zeza, rrjet mjaft i mire i internetit. Poashtu fshati ka shkollen e tij fillore te quajtuar "Lidhja e Prizrenit" dhe shtepine e shendetit te emeruar "Adem Ukehaxhaj" e cila gjithashtu sherben per te gjithe Deçanin. Shume njerez te ketij fshati jetojne jashte per shkak te lufterave dhe varferise/papunesise(shume nga ta u detyruan ta lene Kosoven per shkak te luftes te vitit 1999).
 
Popullsia jane njerez mikeprites por nuk i duan problemet.
 
[[Kategoria:Fshatra në Kosovë]]
Anonymous user