Dallime mes rishikimeve të "Amy Winehouse"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
{{muzi-cung}}
[[Skeda:Amy Winehouse f5048439.jpg|parapamje|300px|Amy Winehouse ne vitin 2007]]
'''Amy Jade Winehouse''' lindi me 14 shtator 1981 ne Southgate, [[Londra|Londër]] dhe vdiq me 23 korrik 2011 ne Camden, [[Londra|Londer]]Londër. Winehouse ishte njenjë kengetarekëngëtare dhe kompozitore britaneze. Repertori i saj muzikoremuzikor shkonte nga [[Rhythm and bluesBlues|R'n'&B]] deri tek [[Jazz]], [[Soul]] dhe [[Ska]]. Me albumin e saj "Back to Black" ne vitin 2006 arriti njenjë famefamë boterorebotërore dhe i fitoj pesepesë çmime [[Grammy Award|Grammy]].