Dallime mes rishikimeve të "Syri"

439 bytes added ,  6 vjet më parë
Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 46.99.86.166) dhe riktheu rishikimin 1532133 nga Magioladitis
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi ndryshimin e fundit të tekstit (nga 46.99.86.166) dhe riktheu rishikimin 1532133 nga Magioladitis)
{{Cung|mjekësia}}
Me sy i sheh njerezit
[[Skeda:Blueye.JPG|thumb|250px|Syri i njeriut.]]
'''Syri''' i takon grupit të organeve shqisore, që ka të bëj me të pamurit. Syri është organ shumë i ndjeshëm që detekton dritën (syri i thjeshtë) dhe ngjyrën (syri i komplikuar). Syri është i vendosur në kokë të gjallesave, më saktësisht në zgavrat e ashtit të kokës. Gjallesat e ndryshme kanë struktura të ndryshme ty syrit dhe aftësi të ndryshme të të pamurit.
 
== Sëmundjet e syrit ==