Ndryshimi mes inspektimeve të "Republika Jugafrikane"

PNG to SVG
v (All info is kept in Wikidata, removed: {{Link FA|af}} (2) using AWB (10903))
(PNG to SVG)
== Demografia ==
{{kryesore|Demografia e Afrikës Jugore}}
[[Skeda:South-africa-demography.pngsvg|thumb|Rritja e popullsis]]
Popullsia në këtë vend është e larmishme. Është vendlindja e shumë fiseve paraardhës të njeriut, e [[Holandë|holandezëve]], [[Gjermanë|gjermanëve]], [[Francezë|francezëve]], [[Azia|aziatikëve]], [[Anglezë|anglezëve]] dhe e pasardhësve të tyre që vijnë nga përzierja e këtyre popujve. Edhe për nga struktura sociale është e larmishme ku vlen të theksohet se edhe pas aparteidit, grupet e ndryshme sociale jetojnë më shpesh të izoluar se së bashku.
 
3

edits