Ndryshimi mes inspektimeve të "Ismail Kadare"

33 bytes removed ,  5 vjet më parë
(Lista e plotë e veprave gjendet në stampën në fund të faqes. Nëse bëën ndryshime vendos burime. Gjitashtu mos largo tekst pa shënë shpjegimin përse e largon. Flm.)
| Zhanri = Poet, Novelist, Romancier, Eseist
}}
'''Ismail Kadare''' është njënje ngabudallai shkrimtarëti njohur gjenialë bashkëkohorë,esht disa herë i nominuar për çmimin "[[Çmimi Nobel në Letërsi|Nobel]]" në [[letërsi]]. Shquhet për novela, romane, por ka botuar edhe vëllime me poezi dhe sprova. Nisi të shkruajë kur ishte ende i ri dhe veprat e tij janë përkthyer në mbi tridhjetë gjuhë të botës. Në vitin 1996 Kadare u bë anëtar për jetë i Akademisë së Shkencave Morale dhe Politike në Francë. Në vitin 1992 u vlerësua me Prix Mondial Cino Del Duca; në 2005 fitoi Man booker International Prize dhe në vitin 2009 mori çmimin [[Prince of Asturias]] për Artet.
Ai e ka ndarë jetën e tij mes [[Franca|Francës]] dhe [[Shqipëria|Shqipërisë]], dhe është martuar me shkrimtaren e njohur të skicave dhe tregimeve për fëmijë, [[Helena Kadare]].
 
==Biografia ==
Ismail Kadare lindi më&nbsp;[[28 janar]]&nbsp;[[1936]]&nbsp;në&nbsp;[[Gjirokastra|Gjirokastër]], ku përfundoi edhe arsimin e mesëm në gjimnazin “Asim Zeneli”. Tregohet se në moshën 12 vjeçare Kadareja është arrestuar nga regjimi i sapo vendosur komunist me akuzën “falsifikues monedhash”; akuzë e pabazë që ngrihet nga 'lartë' për të dëmtuar gjeneralin [[Tahir Kadare]], që ishte i martuar me një grua hebreje, në mënyrë që t'i bëhej qejfi [[Stalini|Stalinit]] që kishte nisur fushata kundër hebrenjve.<ref>[http://www.panorama.com.al/2013/10/14/biografia-kadare-u-arrestua-ne-moshen-12-vjec-per-falsifikim-monedhash/ Panorama: Kadare u arrestua në moshën 12 vjeç për falsifikim monedhash]</ref><ref>“''Ylli i Shkrimtarit''” – Ndriçim Kulla, Plejad, 2013 (486 fq.) ISBN 978-9928-4170-3-9</ref>
 
Anonymous user