Ndryshimi mes inspektimeve të "Ismail Kadare"

356 bytes added ,  5 vjet më parë
== Vepra ==
=== Në shqip ===
ai hante shum mut sepse i bete mir per nje semundje per diabet pershembull dhe nuk e ndau mutin nga goja deri tani edhe me qene se esht nje shkrimtar i famshem ;p por ai hante cdo gje qe i dilte per para hante libra kompjutera lapsa stilolapsa gomat i mante si xhemcakez dhe ai nuk dinte cfar te bente tjt si sillej keq ishte idiot budalla psikopat etj
 
Ismail Kadare është një nga shkrimtarët më të mëdhenjtë të letërsisë shqipe dhe gjithashtu një nga shkrimtarët më të njohur të letërsisë botërore bashkëkohore. Me veprën e tij, që ka shënuar një numër rekord të përkthimeve (në mbi 45 gjuhë të huaja), ai e ka bërë të njohur Shqipërinë në botë, me historinë dhe kulturën e saj shekullore.
Rrugën e krijimtarisë letrare e nisi si poet që në vitet e gjimnazit Frymëzimet djaloshare, 1954, "Ëndërrimet", (1957), por u bë i njohur sidomos me vëllimin Shekulli im (1961), që u pasua nga vëllimet e tjera poetike, si: Përse mendohen këto male (1964), Motive me diell (1968) dhe Koha (1976).
Anonymous user