Dallime mes rishikimeve të "Dragoi"

4 bytes removed ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Fixed typi)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
No edit summary
 
'''Dragoi''' në mitologjia kineze ishte një krijesë mitologjike pozitive. Koka e tij i përkiste një krokodili, trupi një gjarpëri dhe kthetrat një luani dhe sy miu . Ai mbahej si një krijesë shumë e fuqishme dhe shumë e zgjuar. Vetë froni i perandorit quhej froni i dragoit. Kur vdiste një perandorë mendohej së shpirti i tijë shoqërohej nga një dragua i kaltër në një kështjellë mbi retë e cila nuk mund të shikohej nga të vdekurit. Mendohet se figura e parë e një dragoi është paraqitur nga një luftëtar kinez i cili kishte si simbol një gjarpër, pasi mundëtemundte kundërshtarët e tijëtij ai shtonte në stemën e tijë një pjesë të stemës së tyre, si kthetrat e luanit, brirët e drerit etj.
Anonymous user