Dallime mes rishikimeve të "Kuito"

1.886 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
{{Qytet (Ekuadori)
[[Skeda:Quito AvVenezuela basilicadelvotonacional.JPG|thumb|right|300px|Quito [[Ekuatori|Ekuadorë]] ]]
|Qyteti = Kuito
|Emri spanjisht = Quito
|Nofka = <small>Luz de América (Drita e Amerikës)
|Moto =
|Flamuri_figura = Flag of Quito.svg
|Flamuri_artikulli = Flamuri i Kuitos
|Stema_figura = Coat of Arms of Quito.svg
|Stema_artikulli = Emblema e Kuitos
|Pamje = Quito montage.png
 
<!--Administrimi territorial-->
|Rajoni = 2
|Provinca = [[Provinca Pichincha|Pichincha]]
|Kantoni = [[Kantoni Quito|Kuito]]
|Kryetari = Mauricio Rodas Espinel
 
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja = 372.39
|Popullsia = <small>(2011)</small> 2.671.191
|Dendësia = 7.200
 
<!-- Të dhëna-->
|Lartësia = 2.850
|Vendasit =
|Themelimi = 6 dhjetor 1534
|Kodi Postal = EC1701
|Prefiksi = (0)2
|Targa e automjeteve =
|Aeroporti =
|Faqja Zyrtare = [http//www.quito.gob.ec www.quito.gob.ec]
 
| gjer_g=0 | gjer_m=14 | gjer_s=
| gjat_g=78 | gjat_m=31 | gjat_s=
}}
'''Quito''' (shqip: Kuito), zyrtarisht '''San Francisco de Quito''', është kryeqyteti i [[Ekuadori]]t. Ai ndodhet në një lartësi prej 2.850 metra mbi nivelin e detit dhe është kështu kryeqyteti zyrtar më i lartë në botë. Kuito ndodhet në pellgun lumor Guayllabamba, në shpatet lindore të Pichinchas, një tokë vullkanike aktive në malet e Andeve. Me një popullsi prej 2.671.191 banorësh (2011), Kuito është qyteti i dytë më i populluar në Ekuador, pas [[Guayaquil]]. Ai është gjithashtu kryeqyteti i provincës Pichincha dhe qendra e Kantonit (Distriktit Metropolitan) Quito. Në vitin 2008, qyteti u caktua si selia e Bashkimit të Kombeve të Amerikës së Jugut.
 
 
[[Skeda:Quito AvVenezuela basilicadelvotonacional.JPG|thumb|right|300px|Quito [[Ekuatori|EkuadorëEkuador]] ]]
 
[[File:Plaza de San Francisco en Centro histórico de Quito, Ecuador.JPG|Sheshi San Francisco Plaza, QuitoKuito|thumb|center|577px800px]]
 
[[File:Plaza de San Francisco en Centro histórico de Quito, Ecuador.JPG|San Francisco Plaza, Quito|thumb|center|577px]]
Quito është [[kryeqyteti]] i [[Ekuadori]]t.
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.ecuadors.org/quito/ Quito Ekuadori]
{{Commonsart|Ecuador|{{PAGENAME}}}}
 
[[Kategoria:EkuadorëQytete në Ekuador]]
[[Kategoria:Kryeqytete të botës]]