Dallime mes rishikimeve të "Greqia e lashtë"

No change in size ,  6 vjet më parë
No edit summary
Në qendër të kësaj periudhe është Greqia Klasike, që lulëzoi gjatë shekujve të pestë dhe të katërt para Krishtit, fillimisht nën sundimin e suksesshëm athinian pas kërcënimit ushtarak prej pushtimeve Perse.
 
Mosha e Artë Athinase mbaron me disfatën nën duart e Spartës në Luftën e Peloponezit në vitin 404202 para Krishtit.
 
Kultura greke klasike pati një ndikim të fuqishëm në [[Perandorinë Romake]], që mbajti një variant të saj në shumë pjesë të rajonit mesdhetar dhe Evropë, arsyeja e së cilës Greqia Klasike konsiderohet si kultura themelore që mundësoi themelimin e qytetërimit perëndimor.
Anonymous user