Dallime mes rishikimeve të "Lubjana"

762 bytes removed ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (→‎Lidhje të jashtme: All info is kept in Wikidata, removed: {{Link FA|bar}} using AWB (10903))
{{Qytet (Sllovenia)
|Qyteti = Lubjana
|Gjuha vendase Emri Sllovenisht = slLjubljana
|Nofka = Emona
|Emri në gjuhën vendase = Ljubljana
|Lloji i vëndbanimit = Qytet
|Nofka = Emona
|Moto =
|Flamuri_figuraFlamuri_foto = Flag of Ljubljana.svg
|Flamuri_artikulliFlamuri_artikull = Flamuri i Lubjanës
|Stema_figuraEmblema_foto = Blason ville si Ljubljana (Slovénie).svg
|Stema_artikulli Emblema_artikull = StemaEmblema e Lubjanës
|Stema_gjerësiaPamje = Ljubljana Montage.png
|Përshkrimi i pamjes = Pamje nga Lubjana
|Pamje = Ljubljana.jpg
 
|Përshkrimi i pamjes =
<!--Administrimi territorial-->
|Shteti Bashkia = Sllovenia[[Bashkitë e Sllovenisë|Bashkia Qytet e Lubjanës]]
|ShtetiKryetari federal = Zoran Janković
 
|Rajoni =
|Qarku =
|Bashkia = Bashkia e Lubjanës
|Komuna =
|Konteja =
|Komuniteti Autonom =
|Provinca =
|Distrikti =
|Kantoni =
|Departamenti =
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja = 163.,8
|Popullsia = 272,220<small>(2014)</small> 277.554
|Sipërfaqja urbane =
|Pamje Dendësia = Ljubljana1.jpg695
|Sipërfaqja metropolitane=
 
|Sipërfaqja Tokë =
|Sipërfaqja Ujë =
|Popullsia = 272,220
|Dendësia = 1,662
|Zona urbane =
|Zona metropolitane =
<!-- Të dhëna-->
|Lartësia = 295
|Vendasit =
|Themelimi = 1112–1125 <small>(përmendet për herë të parë)</small>, 1220 <small>(statusi qytet)</small>
|Zona Kohore = [[UTC+1]]
|Ora Verore = [[UTC+2]]
|Kodi PostalPostar = 10001000—1211, 1231, 1260, 1261
|Prefiksi = 01 (1 nëse telefonon nga jashtë)
|Targa e automjeteve = LJ
|Aeroporti = Aeroporti Jože Pučnik i Lubjanës <small>(Codi IATA: LJU)</small>
|WebFaqja Faqja Zyrtare = [http://www.ljubljana.si/ www.ljubljana.si]
|Kryetari i Bashkisë = Aleš Čerin
|Asambleja rajonalegjer_g=46 | gjer_m=03 | gjer_s=20
| gjat_g=14 | gjat_m=30 | gjat_s=30 | gjat_dr =E
|Partia udhëheqëse = Lista Zorana Jankovića
|WebFaqja = [http://www.ljubljana.si/ www.ljubljana.si]
|E-Posta =
|Harta_foto = Karte Ljubljana si.png
<!--Harta-->
|përshkrimi_harta =
|harta_gjerësi =
|harta = Sllovenia
|CoordAddon =region:SI_type:city(200000)
<!--Koordinatat Mënyra #1-->
| gjer_g=46 | gjer_m=3 | gjer_s=20 | gjer_dr =N
| gjat_g=14 | gjat_m=30 | gjat_s=30 | gjat_dr =E
}}
[[Figura:Ljubljana.jpg|thumb|260px|Lubjana]]
'''Lubjana''' (emri I vjetër ''Emona'') është Kryeqytet i [[Sllovenia|Sllovenisë]]. Shtrihet përgjat rrugëve të rëndësishme, është qendër administrative , politike , kulturore e arsimore e Sllovenisë. Shtrihet në [[Fushën e Lubjanës]] e cila gjithmonë ka qenë e kryqëzuar nga rrugët në mes [[Alpe]]ve, [[Panonia|Panonisë]] në drejtim të [[Adriatik]]ut, luginës së [[Sava (lumi)|lumit Sava]] në drejtim të [[Ballkan]]it në bredësi, e në perendim me [[Italia|Italinë]]. Fuqia ekonomike mbështëtet në shumlloje industrishë (rreth 100 sosh), si ajo e “Litostrojit”, elektroindustria, industria e tekstilit, ushqipmore, e drurit, kimike etj. Lubjana ka rreth 300.000 banorë.
 
'''Lubjana''' (emri I vjetër ''Emona'') është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i [[Sllovenia|Sllovenisë]].
Lubjana ndodhet në mesin e rrugës tregtare midis veriut të Detit Adriatik dhe rajonin të Danubit. Ajo ishte kryeqyteti historik i Carniolës, një pjesë e Austro-Hungarisë e banuar nga sllovenët, dhe ajo ka qenë qendra politike, kulturore, arsimore, ekonomike dhe administrative e Sllovenisë së pavarur që nga viti 1991. Vendndodhja gjeografike, qendrore e saj në Slloveni, lidhjet e transportit, përqendrimi i industrisë, institucioneve shkencore dhe kërkimore dhe tradita kulturore janë faktorët kontribues për pozicionin e saj udhëheqës.
 
== Pak histori ==