Dallime mes rishikimeve të "2002 në Shqipëri"

(Faqe e re: {{Vite në Shqipëri|2002}} Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit '''2002Republikën e Shqipërisë'''. ==Udhëheqës== *Presid...)
 
== Ngjarje ==
=== Janar ===
* Meta jep dorëheqjen si kryeministër pas dështimit për të zgjidhur grindjet e partisë <ref name="bbc" />.
=== Shkurt ===
* Pandeli Majko bëhet Kryeministër dhe formon qeverinë e re dhe zotohet ti japë fund konflikteve brenda fraksioneve rivale në Partinë Socialiste<ref name="bbc" />.
=== Mars ===
=== Prill ===
==Lindje==
fundi i seksioneve shtese -->
 
==Vdekje==
* 12 Gusht - [[Teodor Keko]], shkrimtar shqiptar