Ndryshimi mes inspektimeve të "Zbulimet e medha gjeografike"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthyen ndryshimet e 46.99.8.16 (diskutimet) në versionin e fundit nga Euriditi.)
[[Skeda:Zbulimi i Amerikes.jpg|parapamje]]
'''Potugezët''' të parët filluan të ndërmarrin ekspedita detare, duke e kërkuar rrugën për në Indi dhe për në vendet tjera të pasura lindore.
Lundërtari '''Bartolome Dias''', duke lundruar në jug, afër bregut perëndimor të Afrikës, në vitet '''1486/1487''' arriti deri te pjesa më jugore e saj, kepi, i cili u quajt '''Kepi i shpresës së mirë'''. PasiDiasi u vërtetua se bregu më tutje shtrihet në drejtim verilindor dhe se, në fakt, e ka anashkaluar bregun afrikan, Diasi uvra kthyenga banoret Portugalivendas.
Në të njëjtën kohë edhe '''Spanjolët''' ndërmorën ekspedita, duke e kërkuar rrugën detare për në Indi. Lundërtari '''Kristofor Kolumbo''', me prejardhje nga Gjenova(Itali) ishe i bindur se duke lundruar në perëndim do të arrij në Indi. Mbreti spanjoll Ferdinandi dhe mbretëresha Izabella u pajtuan ta financojnë planin e Kolumbos. Në fillim të gushtit të vitit '''1492''', Kolumbo, me tri karavela dhe me rreth 120 marinarë, lundroi nga limani Palos. Pas dy muaj lundrimi në drejtim perëndimor, më '''12 tetor''' të njëjtin vit, Kolumbo u bind se ka arritur në bregun perëndimor të Indisë, prandaj banorët e atjeshëm u quajtën '''Indianë'''. Kur u kthye në Spanjë, u prit me nderime të larta, si lundërtari i parë i cili e zbuloi rrugën detare për në Indi.
Anonymous user