Dallime mes rishikimeve të "Dendësia"

67 bytes removed ,  6 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 109.69.0.213 (diskutimet) në versionin e fundit nga AXRL.
No edit summary
v (U kthyen ndryshimet e 109.69.0.213 (diskutimet) në versionin e fundit nga AXRL.)
'''Dendësia''' në shkencat natyrore përkufizohet si sasia e materies përbrenda një vëllimi. Ky term përdoret edhe nga shkencat shoqërore ku si materie mund të merret diçka tjetër dhe në vend të vëllimit merret sipërfaqja sikur te rasti i dendësisë së popullsisë.
 
Formula për dendësi është ''dendësia=masa/vëllimi'' ose ''d=m/V''. Nga kjo formulë rrjedh dhe njësia për dendësinë ''kg/m<sup>3</sup>''.per perqendrime te medha ndermjet molekulave dendesia eshte e vogel
 
== Shiko dhe kete ==