Ndryshimi mes inspektimeve të "Pagëzimi"

No change in size ,  4 vjet më parë
== Në krishterim ==
[[Skeda:Child baptism with water.jpg|thumb|200px|Pagëzimi i një foshnjeje.]]
[[Kisha Katolike|Kisha katolike romake]], [[kisha ortodokse]] dhe shumica e [[Kisha protestante|kishave protestante]] ushtrojnë pagëzimin e fëmijëve. Pagëzimi ishte një rit i rëndësishëm në qindvjeçarin e 1, dhe pagëzimi i fëmijëve u shfaq në qindvjeçarin e 3.
 
== Anabaptistët dhe baptistët ==
Reformuesit [[Anabaptistët|anabaptistë]] këmbëngulin në pagëzimin e të rriturve pas rrëfimit të besimit; [[Baptistët]] e sotëm dhe [[Dishepujt e Krishtit]] ushtrojnë po ashtu pagëzimin e të rriturve.
Anonymous user