Dallime mes rishikimeve të "JHVH"

14 bytes added ,  5 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Fix)
v
[[Figura:Tetragrammaton scripts.png|thumb|right|150px|Katërshkronjëshi JHVH në shkrimet e gjuhës fenikase, aramike dhe hebraike (nga lart poshtë).]]
'''JHVH''' ode '''YHWH''' është katërshkronjëshi që përdoret nga [[Izraeli|hebrenjtë]] në biblën e tyre [[TanakhTanah]] për emrin vetjak dallues të [[Perëndia|Perëndisë]] së [[Izraeli]]tIzraelit. Ky emër përbën për besimtarët hebrenj dhe besimtarët e [[Krishterimi|krishterë]], [[Zoti]]n (Perëndinë) e vetëm të mbarë botës, krijuesin e tyre, shpëtuesin, gjykuesin dhe shëlbuesin. JHVH është për ta "Çlirimtari i mëshirshëm" dhe "Besëlidhësi i drejtë" i popullit të zgjedhur të Izraelit, siç e paraqet [[Dhjetë urdhëresat|Urdhëresa e 1]] tek (Dalja 20:2):
:''Une jam JHVH, Perëndia jote, që të ka nxjerrë nga robëria e [[Egjipti|Egjyptit]]. Ti s´duhet të kesh Perëndi tjeter përveç meje.''
Këto shkronja shqiptohen në [[Alfabeti hebraik|alfabetin hebraik]] kështu: '''י''' (jod´h) '''ה''' (heh) '''ו''' (vav) '''ה''' (heh) ose '''יהוה''' (JHVH).
 
== Emri JHVH ==
Nga të gjithë emrat e Perëndisë, të përdorur në biblën hebraike, JHVH shfaqet 6.823 herë, sipas [[Enciklopedia hebraike|Enciklopedisë hebraike]]. [[Bibla Hebraike]] dhe [[Bibla Hebraike Shtutgartese]] të Shkrimeve hebraike e përmbajnë katërshkronjëshin 6.828 herë.
 
Në [[JudaizëmJahudizmi|Jahudizëm]], katërshkronjëshi JHVH është emri i pashprehshëm i Perëndisë, dhe prandaj nuk duhet të lexohet me zë të lartë. Për t´u lexuar me zë të lartë nga shkrimet apo në lutje, ai është zëvendësuar me fjalën ''Adonai'' (Zot). Trajta të tjera shkrimi si ''' י ''' (jod) '''ו ''' (vav) (JV ose Jav); ose '''י ''' (jod) '''ה ''' (heh) (JH ose jah) lexohen në të njëjtën mënyrë.
 
Jashtë lutjes së drejtpërdrejte, fjala " ’ǎdônây" '''(אֲדֹנָי)''' nuk flitet nga disa judenj sepse përmendja kot e emrit të Zotit është dhunim i [[Dhjetë urdhëresat|urdhëresës së tretë]] (Dalja 20:7). Prandaj, fjala lexohet shpesh si HaShêm ('''הַשֵּׁם'''), që do të thotë "Emri", ose në disa raste '' ’ǎdô-Shêm '', një përbërje e '' ’ǎdônây'' dhe ''HaShêm''. Nga judenjtë përdoret edhe fjala ''' ’ělôhîym''' (Perëndi) për mos përmendjen e katërshkronjëshit JHVH.
 
== Lidhje të jashtme ==
==Shiko edhe==
* [http://www.jewishencyclopedia.com/view.jsp?artid=165&letter=T/ Enciklopedia hebraike]
 
==Lidhje të jashtme==
* [http://www.jewishencyclopedia.com/view.jsp?artid=165&letter=T/ Enciklopedia hebraike]
* [http://www.iahushua.com/ST-RP/note60.htm Emri Hyjnor - Shkrime te krishtera mbi katershkronjeshin]
* [http://wol.jw.org/sq/wol/d/r41/lp-al/1001060073?q=JHVH&p=par BIBLIOTEKË BIBLIOTEKA ONLINEONLAJN]
Watchtower]
* [http://wol.jw.org/sq/wol/d/r41/lp-al/2008649?q=JHVH&p=par BIBLIOTEKË BIBLIOTEKA ONLINEONLAJN]
Watchtower]
 
[[Kategoria:JudaizëmJahudizëm]]
[[Kategoria:Krishter]]
 
1.368

edits