Dallime mes rishikimeve të "Sinagoga"

37 bytes added ,  7 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
v (Bot: Migrating 89 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q34627 (translate me))
vNo edit summary
'''Sinagoga''' ([[anglishtgreqisht]]: ''Synagogueσυναγωγή'';, [[greqishtarabisht]]: ''συναγωγή'كنيس''' '''Kenis''') fjala "Sinagoga" në gjuhën e hebrenjve do të thotë "Kuvend" apo "Megjlis". Ky tempull i shenjt për hebrenjtë nuk është vetëm një kult religjioz, por edhe vatër e edukimit dhe kultivimit të jetës shoqërore dhe politik të këtij populli në përgjithësi. Në një sinagogë të madhe, ku do të shumë njerëz, lutjet janë mbajtur tri herë në ditë në mëngjes pasdite, dhe në mbrëmje, gjatë ditëve të javës, të shtunave dhe festat. Nëse një sinagogë e vogël dhe është vizituar nga vizitorët pak - të paktën atëherë në Sinagogë, besimtarët zakonisht takohen në mbrëmjen e së premtes për ta shënuar fillimin e Shabatit dhe në mëngjesin e së shtunës.
Sinagoga si një kult fetar, ka formën e katërkëndëshit. Në pjesën e përballmë nga hyrja është oltari në të cilin gjendet ARKA me shkrimet e shenjta, e cila është e kthyer kah Jerusalemi. Në tri pjesët tjera përreth oltarit ku është vendos Arka e shenjt, janë karriget dhe bankat për besimtarët, të cilët sa qëndrojnë në brendi të Sinagogës dhe i kryejnë ritet tradicionale fetare, patjetër në kokë mbajnë kapela karakteristike ovale si dhe shallin e bardhë të hedhur rreth krahëve. Kështu veprojnë besimtarët meshkuj, ndërsa besimtaret femra i mbulojnë vetëm kokën dhe nuk kanë shall rreth krahëve.
judaizminjahudizmin ortodoksal, femrat në Sinagogë janë të ndara nga meshkujt.
Ritet fetare në Sinagoga udhëhiqen nga Rabini, prijësi apo mësuesi shpirtëror fetar.
 
== Galeri ==
<gallery>
ImageSkeda:Berlin Neue Synagoge 2005.jpg|The [[New Synagogue (Berlin)|New Synagogue]] in [[Berlin]], [[Germany]].
ImageSkeda:Moscow Choral Synagogue.jpg|The [[Moscow Choral Synagogue|Choral Synagogue]] in [[Moscow]], [[Russia]].
ImageSkeda:EsnogaAmsterdam.jpg|The [[Portuguese Synagogue (Amsterdam)|Portuguese Synagogue]] in [[Amsterdam]], [[Netherlands]].
ImageSkeda:Great Synagogue Plzen CZ general view.JPG|The [[Great Synagogue]] of [[Plzeň]], [[Czech Republic]].
ImageSkeda:Frankfurt Hauptsynagoge 1885.jpg|The main synagogue of the city of [[Frankfurt am Main]] ([[Germany]]) before the [[Kristallnacht]].
ImageSkeda:Köln synagoge pano.jpg|The [[Roonstrasse Synagogue]] in [[Cologne]], [[Germany]].
ImageSkeda:Lesko synagoga.jpg|The [[Lesko Synagogue]] in [[Lesko]], [[Poland]].
ImageSkeda:Besht Shul1 Medzhibozh.jpg|The [[Baal Shem Tov]]'s shul in [[Medzhybizh]], [[Ukraine]] (c. 1915). The original was destroyed, but has now been rebuilt.
ImageSkeda:Belz hasidic synagogue.jpg|The [[Belz (Hasidic dynasty)|Belzer]] synagogue of [[Belz]], [[Ukraine]]. The synagogue no longer exists.
ImageSkeda:Synagoge_auf_Gelände_der_Universität_Tel_Aviv.jpg|The [[Cymbalista Synagogue and Jewish Heritage Center]] at [[Tel Aviv University]].
ImageSkeda:Kherson-Synagogue01.jpg|The synagogue of [[Kherson]], [[Ukraine]].
imageSkeda:Istanbul_Ashkenazi_Sinagogue_Interior.JPG|The [[Ashkenazi Synagogue of Istanbul]], [[Turkey]]. The synagogue was founded in the year 1900.
ImageSkeda:Central Synagogue Lex jeh.jpg|The [[Central Synagogue]] on [[Lexington Avenue]] in [[Manhattan]], [[New York City]], [[United States of America]].
ImageSkeda:SynaStPersburgExt.JPG|The [[Grand Choral Synagogue]] of [[St. Petersburg]], [[Russia]]
ImageSkeda:Jewish_synagouge_kochi_india.jpg| The [[Paradesi Synagogue]] in Kochi , [[Kerala]] , India
ImageSkeda:Kiev34.jpg| The Synagogue in Podol district, [[Kiev]], [[Ukraine]]
ImageSkeda:Great Synagogue of Rome 01.JPG|[[Great Synagogue of Rome]], [[Italy]]
ImageSkeda:Shaarai Torah Worcester.jpg[[Shaarai Torah Synagogue (Worcester, Massachusetts)|Mother Synagogue of Worcester]]
FileSkeda:RoyLindmanAbuhavSynagogueZefatIsrael 001.jpg|[[Abuhav synagogue]], Israel
FileSkeda:Sofia Synagogue.jpg|[[Sofia Synagogue]], Bulgaria
FileSkeda:Alte Synagoge Erfurt.JPG|The [[Erfurt Synagogue]] is the oldest synagoghe in [[Europe]]
ImageSkeda:Keneseth Eliyahu Synagogue of Bombay.jpg|[[Knesset Eliyahoo]], a 150 year old Jewish Synagogue in Fort, [[Mumbai]], [[India]]
FileSkeda:Karlsruhe Synagoge Luftbild.jpg| Synagogue in [[Karlsruhe]], Germany
</gallery>
 
== Shiko edhe ==
* [[Tempulli i Jeruzalemit]]
* [[Torah]]
* [[JudaizëmJahudizmi|Jahudizëm]]
 
== Burimet ==
[http://www.syri3.com/index.php?id_kat=7&shkrimi=105]
 
* [http://www.syri3.com/index.php?id_kat=7&shkrimi=105]
[[Kategoria:Judaizëm]]
 
[[Kategoria:JudaizëmJahudizëm]]
1.368

edits