Ndryshimi mes inspektimeve të "1985 në Shqipëri"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: {{Vite në Shqipëri|1985}} Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit '''1985Republikën e Shqipërisë'''. ==Udhëheqës== *'''Pre...)
 
* Prill - Vdes [[Enver Hoxha]], dhe zëvendësohet nga [[Ramiz Alia|Alia]] <ref name="bbc">[http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/country_profiles/1004984.stm Albania timeline] BBC, Kronologjia e ngjarjeve kryesore: 1985, news.bbc.co.uk</ref>.
==Lindje==
* 27 maj - [[Desara Muriqi]], shofere ''rally''
* 5 shtator - [[Kristi Vangjeli]], futbollist
==Vdekje==
* 25 mars - [[Sandër Prosi]], aktor shqiptar (l. [[1920]])
* 11 prill - [[Enver Hoxha]], politikan, president, kryeministër dhe lider i Shqipërisë (l. [[1908]])
* 11 prill - [[Dervish Shaqa]], muzikant
* 12 shtator - [[Namik Resuli]], arsimtar dhe gjuhëtar (l. [[1908]])
* 13 shtator - [[Odhise Paskali]], skulptor (l. [[1903]])
*6 tetor - [[Lola Gjoka]], muzikante
==Referenca==
{{reflist}}