Dallime mes rishikimeve të "Këndet shtuese"

525 bytes added ,  6 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 31.22.49.74 (diskutimet) në versionin e fundit nga AXRL.
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 31.22.49.74 (diskutimet) në versionin e fundit nga AXRL.)
[[Skeda:Supplementary angles2.svg|parapamje||Çift me kënde shtuese]]
Nese dy kende jane kongruente a jane kongruente kendet shtues me ta?vertetoni teoremen
'''Këndet shtuese''' (apo këndet suplementare) janë çifte këndesh që e kanë shumën 180°. Kështu shtojcë e një këndi x gradë është një kënd i (180 - x)°.
 
Nëse dy kënde shtuese janë të ngjitur (dmth kanë një kulm dhe një brinjë të përbashkët), brinjët jo të përbashkëta të tyre formojnë një vijë të drejtë. Megjithatë, këndet shtuese mund të mos jenë në të njëjtën drejtëz, por mund të ndahen në hapësirë. Për shembull, këndet e njëpasnjëshëm të një paralelogram janë shtuese.
 
== Shiko edhe ==