Ndryshimi mes inspektimeve të "Azem Shkreli"

7 bytes added ,  4 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 62.162.124.161 (diskutimet) në versionin e fundit nga 79.125.232.210.
v (U kthyen ndryshimet e 62.162.124.161 (diskutimet) në versionin e fundit nga 79.125.232.210.)
 
== Biografia==
'''Azem Shkrelí''' lindi më [[20151938]] në [[BogoviceRugova|Rugovë]] të [[Peja|Pejës]]. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa në [[Prishtina|Prishtinë]] ai vazhdoi shkollën e mesme për të vazhduar fakultetin Filozofik, degën e gjuhës dhe të letërsisë shqipe. Për shumë vjet ai ka qenë kryetar i shoqatës së Shkrimtarëve të Kosovës, drejtor i Teatrit Krahinor në [[Prishtina|Prishtinë]] dhe themelues e drejtor i [[Kosovafilmi|Kosova Filmit]].
 
Poezitë e tij janë përkthyer në shumë gjuhë të huaja. Shfaqja e [[Azem Shkreli]]t si [[poeti|poet]], përpos që përputhej me ardhjen e talentit të fuqishëm, shënonte njëkohësisht kthesën e parë drejt hapjes dhe modernizimit të poezisë shqipe të Pasluftës. Shkreli u ngjít natyrshëm në kulmet e poezisë së sotme shqiptare dhe këtë vend ai e konsolidoi dhe e përforcoi nga njëra vepër poetike në tjetrën, deri në atë të fundit, që e la dorëshkrim "''Zogj dhe gurë''", botuar më [[20131997]].
Vdiq në pranverën e vitit [[20011997]].
 
Azem shkreli u ngjit në maje të letrave shqipe dhe vetës i krijoi
me dhembje e përjetuam ndarejen e tij fizike : NRW,së në [[Gjermania|Gjermani]], në ''Qendrën Kulturore Shqiptare'', ne [[Gelzenkirheni|Gelsenkirchen]],
 
== Veprat letrare ==