Dallime mes rishikimeve të "Muhamed Amin al-Hyseini"

Nuk u lind 1839. Ky eshte linduar ne vitin 1893
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q164745)
(Nuk u lind 1839. Ky eshte linduar ne vitin 1893)
{{Faqe e palidhur|data=shtator 2012}}
[[Skeda:MAal-Husayni.jpg|thumb|200px|Mohammed Amin al-Husseini]]
'''Mohammed Amin al-Husseini''' (arabisht:محمد أمين الحسيني, lindi rreth [[18391893]] në Jerusalem - [[4 qershor]] [[1974]] në Bejrut) i njohur edhe si Haj Amin al-Hyseini klerik dhe nacionalist palestinezo-arab. Ishte i njohur si Myftiu i Madh i Jerusalemit e pse këtë titull nuk e posedonte zyrtarisht. Po ashtu ishte i njohur si President i kryesisë së këshillit islamik.
 
== Veprimtaria ==
Anonymous user