Dallime mes rishikimeve të "Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut"

v
U kthyen ndryshimet e 79.171.53.235 (diskutimet) në versionin e fundit nga Magioladitis.
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 79.171.53.235 (diskutimet) në versionin e fundit nga Magioladitis.)
{{Kryesor|Demografia e Mbretërisë së Bashkuar}}
[[Skeda:United-Kingdom-demography.png|parapamje|300px|Lëvizja e popullsisë]]
Britania e Madhe me sipërfaqe prej 244.00 km², radhitet në kategorinë e shteteve me madhësi mesatare, por për nga numri i popullsisë është një ndër shtetet e para në kontinentin e Evropës. Numri i popullsisë gjatë shekujve ka ndryshuar. Kështu në vitin 1800 Britania e Madhe ka pasur 10 milionë banorë, 75 vite më vonë, përkatësisht 1875, janë shtuar në 30 milionë banorë. Në censusin e vitit 1921 Britania e Madhe ka pasur 40 milionë banorë. Ndërsa sipas regjistrimit të fundit të popullsisë Britania e Madhe ka 59.739.000 dhe me këtë numër është radh cfiturradhitur, pas Rusisë dhe Gjermanisë në vendin e tretë në Evropë. Pjesën dërrmuese të popullsisë e përbëjnë anglezët me 80%, skocezët me 10%, irlandezët me 4% uellsianët me 2% dhe të huaj 4%.
 
== Kultura ==