Dallime mes rishikimeve të "Atomi"

165 bytes added ,  6 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
Meqenese atomet jane grimca shume te imeta ,masat e tyre nuk mund te maten me peshore. Peshoret me sakta jane peshoret e kuarcit qe kane njesi te renditi nano 10 ne fuqi -9 . Per kete arsye duhet te perdoret nje njesi e pershtatshme per matjen e tyre.
Masa e elektronit 9,1*10 ne fuqi -28g. Masa e protonit eshte 1,673*10 ne fuqi -24g. Ndersa masa e neutronit eshte afersishtsa masa e protonit 1,675*10 ne fuqi -24g.
 
== Shiko dhe këtë ==
Anonymous user