Dallime mes rishikimeve të "Provinca Silistra"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Lerriklo zhvendosi faqen Silistra (rajon) tek Provinca Silistra)
{{Infobox Rajon në Bullgari
|Emri i Rajonit = Silistra
|Emri në bullgarisht = Област Силистра
|Harta = Silistra Province location map.svg
|Kryeqëndra = [[Silistra]]
|Nr. i Komunave = 7
|Guvernanti =
|Sipërfaqja = 2,846.3
|Popullsia = 127,659
|Dendësia =
|Targa = CC
|ISO 3166-2 =
|Faqja Zyrtare = [http://www.silistra-bg.net/ oblastsilistra.icon.bg]
}}
'''RajoniProvinca Silistra ''' ([[Gjuha Bullgare|bullgarisht]]: Област Силистра) është një nga 28 rajonetprovincat e [[Bullgari]]së që shtrihet në verilindje të vendit. Ajo është e ndarë në 7 komunabashki me një sipërfaqe prej 2,846.3 km<sup>2</sup> dhe popullsi të përgjithshme 127,659 banorë.<ref name="divisions">{{en}} [http://www.nsi.bg/otrasalen.php?otr=53&a1=1583&a2=1584&a3=1585#cont BulgarianInstituti NationalKombëtar StatisticalBullgar Institutei Statistikave - BulgarianProvincat provincesdhe andBashkitë municipalitiesBullgare in 2009]</ref><ref name="population">{{en}} [http://www.citypopulation.de/Bulgaria-Cities.html „WorldCityPopulation“]</ref><ref name="pop-stat-divisions">[http://pop-stat.mashke.org/bulgaria-division.htm „pop-stat.mashke.org“]</ref> Qyteti kryesor i rajonitprovincës është [[Silistra]] prej nga mermerr dhe emrin rajoniprovinca.
 
== Demografia ==
Tabela e mëposhtme tregon ndryshimin e popullsisë së rrethitprovincës në periudhën pas [[LDB|Luftës së Dytë Botërore]] ([[1946]]-[[2009]]):
{{Tabla BG Popullsia e Rajonit
| rajoni = Silistra
{| class="wikitable"
|-
! colspan=3| <small>RegjidtrimRegjistrim i 2001</small>
|-
! <small>'''besimi fetar'''</small>