Dallime mes rishikimeve të "Provinca Vraca"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Lerriklo zhvendosi faqen Vraca (rajon) tek Provinca Vraca)
No edit summary
{{Infobox Rajon në Bullgari
|Emri i Rajonit Provincës = Vraca
|Emri në bullgarisht = Област Враца
|Harta = Vratsa Province location map.svg
|Kryeqëndra = [[Vraca]]
|Nr. i Komunavebashkive = 10
|Guvernanti =
|Sipërfaqja = 3,619.7
|Faqja Zyrtare = [http://www.oblast.vratsa.bg/ www.oblast.vratsa.bg]
}}
'''RajoniProvinca Vraca''' ([[Gjuha Bullgare|bullgarisht]]: ''Област Враца'') është një nga [[RajonetProvincat e Bullgarisë|28 rajonetprovincat]] e [[Bullgaria|Bullgarisë]].Rajoni Provinca (oblasti) është i ndarëndahet në 10 komunabashki me një sipërfaqe prej 3,619.7 km2km² dhe me popullsi të përgjithshme 184,930 banorë.<ref name="divisions">{{en}} [http://www.nsi.bg/otrasalen.php?otr=53&a1=1583&a2=1584&a3=1585#cont Instituti Kombëtar Bullgar i Statistikës bullgareStatistikave - KrahinatProvincat dhe komunatbashkite bullgare në 2009]</ref><ref name="population">{{en}} [http://www.citypopulation.de/Bulgaria-Cities.html Popullsia botërore e qyteteve]</ref><ref name="pop-stat-divisions">[http://pop-stat.mashke.org/bulgaria-division.htm pop-stat.mashke.org]</ref> Qendra ekonomike dhe kulturore e rajonitprovincës prej nga merr dhe emrin rajonivetë provinca është qyteti [[Vraca]].
 
== Komunat ==
[[Skeda:Oblast Vratsa Municipalities.png|thumb|left|210px|KomunatBashkitë e rajonitprovincës]]
RajoniProvinca ndahet në 10 komunabashki:
 
{| class="wikitable sortable"
! KomunaBashkia
! Bullgarisht
! Pop.<ref name="grao.bg">{{bg}} [http://grao.bg/tna/tab02.txt Popolazione al 15 marzo 2009] da [http://grao.bg/ Главна Дирекция: Гражданска Регистрация и Административно Обслужване - Direzione Generale: Anagrafe e Servizio Amministrativo]</ref>
|-
| [[BorovanBashkia (komuna)Borovan|Borovan]]
| Борован
| align="right" | 6.052
|-
| [[Bashkia Bjala Slatina (komuna)|Bjala Slatina]]
| Бяла Слатина
| align="right" | 29.535
|-
| [[HajredinBashkia (komuna)Hajredin|Hajredin]]
| Хайредин
| align="right" | 5.555
|-
| [[KozlodujBashkia (komuna)Kozloduj|Kozloduj]]
| Козлодуй
| align="right" | 22.490
|-
| [[KrivodolBashkia (komuna)Krivodol|Krivodol]]
| Криводол
| align="right" | 9.702
|-
| [[MezdraBashkia (komuna)Mezdra|Mezdra]]
| Мездра
| align="right" | 23.936
|-
| [[MizijaBashkia (komuna)Mizija|Mizija]]
| Мизия
| align="right" | 8.358
|-
| [[OrjahovoBashkia (komuna)Orjahovo|Orjahovo]]
| Оряхово
| align="right" | 13.824
|-
| [[RomanBashkia (komuna)Roman|Roman]]
| Роман
| align="right" | 6.878
|-
| [[VracaBashkia (komuna)Vraca|Vraca]]
| Враца
| align="right" | 91.535
<references/>
 
{{RajonetProvincat e Bullgarisë}}
{{coord|43|31|N|23|36|E|region:BG|display=title}}