Dallime mes rishikimeve të "Provinca Vraca"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
No edit summary
'''Provinca Vraca''' ([[Gjuha Bullgare|bullgarisht]]: ''Област Враца'') është një nga [[Provincat e Bullgarisë|28 provincat]] e [[Bullgaria|Bullgarisë]]. Provinca (oblasti) ndahet në 10 bashki me një sipërfaqe prej 3,619.7 km² dhe me popullsi të përgjithshme 184,930 banorë.<ref name="divisions">{{en}} [http://www.nsi.bg/otrasalen.php?otr=53&a1=1583&a2=1584&a3=1585#cont Instituti Kombëtar Bullgar i Statistikave - Provincat dhe bashkite bullgare në 2009]</ref><ref name="population">{{en}} [http://www.citypopulation.de/Bulgaria-Cities.html Popullsia botërore e qyteteve]</ref><ref name="pop-stat-divisions">[http://pop-stat.mashke.org/bulgaria-division.htm pop-stat.mashke.org]</ref> Qendra ekonomike dhe kulturore e provincës prej nga merr dhe emrin vetë provinca është qyteti [[Vraca]].
 
== KomunatBashkitë ==
[[Skeda:Oblast Vratsa Municipalities.png|thumb|left|210px|Bashkitë e provincës]]
Provinca ndahet në 10 bashki: