Dallime mes rishikimeve të "Feja"

112 bytes added ,  6 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e Drilandz (diskutimet) në versionin e fundit nga 178.220.113.99.
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
v (U kthyen ndryshimet e Drilandz (diskutimet) në versionin e fundit nga 178.220.113.99.)
:*
[[Skeda:Religious symbols.png|thumb|right|250px|Shenjat dalluese të disa prej feve më të mëdha botërore.]]
'''Feja''' është marrëdhënia që vendoset mes një personi dhe një apo më shumë [[Hyjnia|hyjnish]] ose fuqish mbinatyrore, pa pasur nevojë te vertetohet logjikisht nëse keto te fundit ekzistojne, dhe mes njerëzve që ushtrojnë të njëjtin [[Kulti|kult]]; me fjalë të tjera mund të përcaktohet si një përçim tejnatyror ([[Metafizika|metafizik]]) i ndare e i koduar dhe i trashëguar në brendësinë e një bashkësie shoqërore. Nevoja fetare është e pranishme në çdo kulture në trajta të dukshme nga rite që kanë një vlerë shoqërore e munden pak a shumë të kenë një përmbajtje [[Etika|etike]] (udhëheqja e sjelljes së brendshme) dhe [[Filozofia|filozofike]] (dhënie përgjigjesh pyetjeve gjithësinore).
== Përkufizime të tjera mbi fenë ==