Dallime mes rishikimeve të "Fondacioni Wikimedia"

ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
v (Liridon zhvendosi faqen Wikimedia tek Fondacioni Wikimedia)
No edit summary
{{Infobox organizatë
=| name = Wikimedia Foundation, ==Inc.
'''Wikimedia''' është një organizatë ndërkombëtare jo-qeveritare që mund të përdoret nga të gjithë, e cila i është kushtëzuar kërkimit të dijes se lirë. Për mbledhjen, zhvillimin dhe përhapjen e përmbajtjes shpesh përdoren të ashtëquajturat [[Wiki]]. Projekti më i përhapur dhe më i njohur në Wikimedia është [[Wikipedia|Wikipedia - Enciklopedia e Lirë]].
| image = Wikimedia Foundation RGB logo with text.svg
| caption = <br /><small>Logo e Fondacionit Wikimedia</small>
| type = Organizatë bamirëse, [[501(c)#501(c)(3)|501(c)(3)]]
| formation = [[St. Petersburg, Florida|St. Petersburg]], [[Florida]], SHBA<br />{{start date|2003|6|20}}<br/> nga [[{{#property:p112}}]]
| location = [[San Francisco]], [[Kaliforni]], SHBA / [[Los Angeles]], Kaliforni
| key_people = Patricio Lorente, chair of the board<ref name="bot">{{cite web | accessdate =July 22, 2015 | url = https://wikimediafoundation.org/wiki/Board_of_Trustees | title = Board of Trustees | author = Cbrown1023 | authorlink = foundation:User:Cbrown1023 | publisher = Wikimedia Foundation }}</ref><br />[[Lila Tretikov]], Executive Director
| area_served = Gjithë botën
| focus = Free, [[open content|open-content]], [[wiki]]-based [[Internet]] projects
| method = [[Wikipedia]], [[Wiktionary]], [[Wikiquote]], [[Wikibooks]], [[Wikisource]], [[Wikimedia Commons]], [[Wikispecies]], [[Wikinews]], [[Wikiversity]], [[Wikidata]], [[Wikivoyage]], Wikimedia Incubator and [[Wikipedia:Meta|Meta-Wiki]]
| revenue = {{increase}} {{US$|75.8 million|link=yes}}<ref name=2014-2015 />
| expenses = {{increaseNegative}} {{US$|52.6 million}}<ref name=2014-2015 />
| endowment =
| num_volunteers = [[Special:ActiveUsers|{{NUMBEROFUSERS}}]] registered editors
| num_staff = ~280 staf/kontraktues ({{as of|2015|10|lc=y}})<ref>{{cite web |url=https://wikimediafoundation.org/wiki/Staff_and_contractors|title=Staff and contractors page (Wikimedia Foundation website)|accessdate=August 7, 2015|publisher=Wikimedia Foundation}}</ref>
| num_members =
| owner =
| Non-profit_slogan =
| website = [https://wikimediafoundation.org/ wikimediafoundation.org]
| footnotes =
}}
'''Fondacioni Wikimedia (WMF)''' është një organizatë jo-fitimprurëse dhe bamirëse amerikane me seli në [[San Francisko]], [[Kaliforni]], që vepron në shumë [[wiki]]. Fondacioni më së shumti njihet për projektin [[Wikipedia]], enciklopedia online, gjithashtu [[Wiktionary]], [[Wikiquote]], [[Wikibooks]], [[Wikisource]], [[Wikimedia Commons]], [[Wikispecies]], [[Wikinews]], [[Wikiversity]], [[Wikidata]], [[Wikivoyage]], Wikimedia Incubator, dhe [[m:Main Page|Meta-Wiki]]. Gjithashtu kishte në pronësi edhe [[Nupedia]], aktualisht jofunksionale.
 
[[Skeda:Wikimedia.png|thumb|right| [[Wikimedia Foundation]]]]
=== Organizata ===
Organizata drejtuese e projekteve të ndryshme është [[Wikimedia|Wikimedia Foundation]], një fondacion i krijuar në përputhje me ligjin e [[Florida]]s, [[Shtetet e Bashkuara të Amerikës|SHBA]], regjistruar në këtë shtet më [[20 Qershor]] [[2003]] nga nismëtari i Wikipedias, zoti [[Jimmy Wales|Jimbo Wales]]. Emri Wikimedia u vendos nga autori amerikan dhe drejtuesi i [[Disinfopedia]] zoti [[Sheldon Rampton]]