Ndryshimi mes inspektimeve të "Sahara Perëndimore"

ska përmbledhje të redaktimeve
(Faqe e re: Saharaja Përendimore është në regjionin e Magrebit në Afrikën e Veriut, kufizohet me [Maroko] në veri, me [Algeria] në verilindje, me [Mauritania] në lindje dhe jug, dhe me Oq...)
 
Saharaja Përendimore është në regjionin e Magrebit në Afrikën e Veriut, kufizohet me [Maroko]Marokon në veri, me [Algeria]Algjerinë në verilindje, me [Mauritania] në lindje dhe jug, dhe me Oqeanin Antlatikë në lindje. Zona e saj sipërfaqe shkon deri në 266,000 kilometra katrorë (103.000 sq mi). Kjo është një nga territoret më të populluara paktë në botë, kryesisht e përbërë nga shkretëtirë. Popullsia është vlerësuar pak më shumë se 500.000, e cila gati 40% jetojnë në El Aaiún (shkruar edhe Laâyoune), qyteti më i madh në Sahara maroken.
 
Toka është një nga më të thatë dhe të shkretë në planet. Toka përgjatë bregdetit është i ulët, shkretëtirë të sheshtë dhe të rritet, veçanërisht në veri, në malet e vogla duke arritur deri në 600 metra (2000 ft) në anën lindore.
Anonymous user