Ndryshimi mes inspektimeve të "Sahara Perëndimore"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (Liridon zhvendosi faqen Saharaja Perëndimore tek Sahara Perëndimore)
'''Saharaja PërendimorePerëndimore''' ({{lang-ar|الصحراء الغربية}}; {{lang-es|Sahara Occidental}}; {{lang-ber|Taneẓroft Tutrimt}}) është në regjioninrajonin e Magrebit në Afrikën e Veriut, kufizohet me [[Maroko|Marokon]] në veri, me [[Algjeria|Algjerinë]] në verilindje, me [[Mauritania|Mauritaninë]] në lindje dhe jug, dhe me [[Oqeani Atlantik|Oqeanin AntlatikëAtlantik]] në lindje. Zona e saj sipërfaqe shkon deri në 266,000 kilometra katrorë (103.000 sq mi). Kjo është një nga territoret më të populluara paktë në botë, kryesisht e përbërë nga shkretëtirë. Popullsia është vlerësuar pak më shumë se 500.000, e cila gati 40% jetojnë në El Aaiún (shkruar edhe Laâyoune), qyteti më i madh në Sahara maroken.
 
Toka është një nga më të thatë dhe të shkretë në planet. Toka përgjatë bregdetit është i ulët, shkretëtirë të sheshtë dhe të rritet, veçanërisht në veri, në malet e vogla duke arritur deri në 600 metra (2000 ft) në anën lindore.
 
 
{{Cung}}
 
[[Kategoria: Shtete]]