Dallime mes rishikimeve të "Jay-Z"

No change in size ,  6 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
vNo edit summary
| webfaqja =
}}
'''Shawn Corey Carter''' (sq:'''Shaun Korey Karter''') lindi me [[4]] [[Dhjetor]] [[1969]] në [[Brooklyn]], [[New York]], [[Shtetet e Bashkuara]] i njohur me nofkën '''Jay-Z''' është një [[reper]] amerikan,[[producent]],[[kompozitor]],[[BiznismenBiznesmen]].'''Jay-Z''' është një ndër këngëtarëve më të fashmëm të muzikës [[hip hop]] dhe [[rap]] i cili ka shitur rreth 75 milion këngë në mbarë botën nga të gjitha albumet e tij, dhe ka fituar 17 çmime [[Grammy Award|Grammy]] dhe shumë nominime tjera.
 
Si ndërmarrës dhe investor, Jay-Z zotëron klubin 40/40, dhe është krijuesi i markës së modës Rocawear. Ai është krijuesi i lejbëlit Def Jam Recordings, Roc-A-Fella Records dhe Roc Nation. Si artist muzikor, revista amerikane ''Billboard'' e ka shpallur atë si artist me më së shumti albume në vendin e parë, i cili e mbanë rekordin me 13 albume.