Ndryshimi mes inspektimeve të "Sahara Perëndimore"

ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Flag_of_the_Sahrawi_Arab_Democtratic_Republic.svg|link=https://en.wikipedia.org/wiki/File:Flag_of_the_Sahrawi_Arab_Democtratic_Republic.svg|parapamje|2000x1000px,
'''Saharaja Përendimore''' ({{lang-ar|الصحراء الغربية}}; {{lang-es|Sahara Occidental}}; {{lang-ber|Taneẓroft Tutrimt}}) është në rajonin e Magrebit në Afrikën e Veriut, kufizohet me [[Maroko|Marokon]] në veri, me [[Algjeria|Algjerinë]] në verilindje, me [[Mauritania|Mauritaninë]] në lindje dhe jug, dhe me [[Oqeani Atlantik|Oqeanin Atlantik]] në lindje. Zona e saj sipërfaqe shkon deri në 266,000 kilometra katrorë (103.000 sq mi). Kjo është një nga territoret më të populluara paktë në botë, kryesisht e përbërë nga shkretëtirë. Popullsia është vlerësuar pak më shumë se 500.000, e cila gati 40% jetojnë në El Aaiún (shkruar edhe Laâyoune), qyteti më i madh në Sahara maroken.
 
Anonymous user