Dallime mes rishikimeve të "Klimatologjia"

3.427 bytes added ,  5 vjet më parë
v
U kthyen ndryshimet e 79.126.241.6 (diskutimet) në versionin e fundit nga Planeti.
(Faqja u zëvendësua me '==TBA == Kategoria:Shkencë Kategoria:Gjeografi')
v (U kthyen ndryshimet e 79.126.241.6 (diskutimet) në versionin e fundit nga Planeti.)
'''Klimatologjia''' është disiplinë shkencore mbi [[klima|klimën]]. Lëndë e studimit të klimatologjisë janë veçoritë e klimës në pjesët e ndryshme të botës, klasifikimi dhe shtrirja e sajë.Kjo shkencë studion klimën dhe ndryshimet e saj gjatë kalimit të kohës.Ajo është e ngjashme me meteorologjinë ngase i studion faktorët e njëjtë (reshjet , lagështine e ajrit , erërat , shtypjen etj.) , por që dallon ngaqë ajo përqëndrohet në një periudhë kohore më të gjatë . Klima definohet si një përmbledhje e fenomeneve meteorologjike që i karakterizojnë kushtet e zakonshme të një vendi të caktuar në sipërfaqen e rruzullit tokësor. Klimatologjia paraqet një vlerë statistikore që tregon kushtet më të zakonshme dhe sipas kësaj , ato që ne kemi mundësi që ti vërejmë përgjatë një periudhe të gjatë kohore. Kështu , në një shkretëtirë mund të vijë deri te një mot me sasi shumë të mëdha të ujit , por vetëm për disa vite të caktuara. Edhe përkundër shirave , klima aty edhe më tek vazhdon të jetë shkretëtinore.<ref>Atlas themelor i gjeografisë fizike , ISBN:9989-108-37-4 , emri origjinal Atlas basico de geografia fisica</ref>
==TBA ==
 
Përqendrimi i klimatologjisë apo studimi i klimës , i lejon shkencëtarët të vrojtojnë ndryshimet e motit në zona të caktuara. Në dekadat e fundit , për shembull , ata kanë zbuluar që në shkretëtira bie nga pak shi dhe se në viset polare temperatura rritet<ref>Atlas themelor i gjeografisë fizike , ISBN:9989-108-37-4 , emri origjinal Atlas basico de geografia fisica</ref>
Klimatologjia ndahet në:
# Klimatologjinë e përgjithshme (fizike) dhe
# Klimatografi.
 
Klimatologjia e përgjithshme studjon vetitë fizike të klimës si gjendje mesatare e atmosferës. Klimatografia pasqyron klimën e regjioneve të ndryshme.
 
Klimatologjia moderne është disiplinë komplekse sepse përveç disa elemeteve meteorologjik hulumton edhe mardhënjet në mes tyre për të ardh deri te shënimet e rëndësishme. Se si ndryshon klima në hapsirëdhe në kohë, në kuadër të klimatologjisë është zhvilluar edhe paleoklimatologjia, e cila studjon klimën në të kaluarën.
 
== Faktorët klimatik ==
 
Faktorët klimatik janë modifikatorë të klimës, forcojnë ose dobsojnë intenzitetin ose madhësinë elementëve klimatik.
# [[Rrotacioni i Tokës]],
# [[Revulucioni]],
# [[Gjërsia gjeografike]],
# [[Lartësia mbidetar]]e,
# Përhapja e masave ujore dhe toksore,
# Largësia nga detrat dhe oqeanet,
# [[Rrymat detare]],
# [[Relievi]],
# [[Liqeni|Liqenet]],
# [[Atmosfera]],
# Trolli (dheu) dhe vegjetacioni,
# Njeriu.
 
== Elementet klimatik ==
Elementet klimatik përcaktohen nga qarkullimi i përgjithshëm atmosferik dhe janë:
# [[Diellosja]] ([[insolacion]]i),
# Rrezatimi toksorë ([[radiacioni]]),
# Gjtësia e zgjatjes së rrezatimit diellorë,
# Dukshmëria horizontale,
# Temperatura e ajrit dhe shtresave të sipërme të tokës,
# [[Shtypja e ajrit]],
# [[Lagështia e ajrit]],
# Të vrenjturit,
# Lartësia e reshjeve,
# Lartësia e mbulesës së dëborës,
# Dendësia e dëbores,
# Drejtimi dhe shpejtësia e erës.
 
== Dukuritë meteorologjike ==
 
Dukuritë meteorologjike janë: [[mjegulla]], [[retë]], [[shiu]], [[dëbora]], [[brashëri]], [[breshniza]], [[vesa]], [[bryma]], [[krahneza]], [[ngrica]] etj.
==Burimi==
<references />
{{commonscat|Climatology}}
[[Kategoria:Shkencë]]
[[Kategoria:Gjeografi]]