Dallime mes rishikimeve të "Bixhova"

940 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Roboti: Duke korrigjuar ridrejtimet)
{{Kartela vendbanim
{{Infobox MKD fshat|
| emri = Bixhovë
| foto harta=
| emri_amtar = ''Биџево''
{{Harta fshat MKD|'''Bixhovë'''|41|13|48|20|41|53}}
| lloji_vendbanimit = fshat
| emri='''Bixhovë'''
| figura =
| komuna=[[Komuna e Strugës]]
| figura_përshkrimi =
| banor=546<small>(2002)</small>
| shteti = MKD
| krahina=
| shkalla_administrative = 3
| posta=6338
| ndarja_adm_shkalla_1 = Jugperëndimor
| telefonik= (+389) (46) 708
| artikulli_ndarja_adm_shkalla_1 = Rajoni jugperëndimor (Maqedoni) <!-- Artikulli për rajonin -->
| lartësia=694m
| ndarja_adm_shkalla_2 = Struga
| gjerësia=41° 13' 48" veri
| artikulli_ndarja_adm_shkalla_2 = Komuna e Strugës
| gjatësia=20° 41' 53" lindje
| kryetari =
| web=
| lartësia = 694
| sipërfaqja =
| popullsia = 546
| popullsia_data = 2002<ref name="stat"/>
| prefiksi = (46) 708
| kodi_postar = 6338
| harta_përshkrimi =
| gjer_g = 41 | gjer_m = 13 | gjer_s = 48 | gjer_dr = N
| gjat_g = 20 | gjat_m = 41 | gjat_s = 53 | gjat_dr = E
}}
'''Bixhovë''', ''([[Gjuha sllavomaqedone{{Lang-mk|Maqedonisht]]: Биџево/Bidževo}})'' është fshat në [[Komuna e Strugës|Komunën e Strugës]], [[MaqedoniaRepublika (kthjellim)e Maqedonisë|Maqedoni]].
 
== Gjeografia ==
 
== Demografia ==
Sipas të dhënave statistikore të vitit 2002, fshati ka 546 banorë nga të cilët shumica janë Shqiptarë.<ref name="stat">[http://www.stat.gov.mk/Publikacii/knigaX.pdf Regjistrimi Kombëtar i Maqedonisë, 2002 (sipas etnitetit, gjinisë, përkatësisë fetare, dhe gjuhës)] {{mk}} {{en}}</ref>
{| class="wikitable"
|-
 
== Ekonomia ==
 
== Kultura ==
 
== Historia ==
==Referencat==
{{reflist}}
== Lidhje të jashtme ==
*[http://www.fallingrain.com/world/MK/00/Bidzovo.html vendndodhja]
 
== Shih edhe ==
{{Komuna e Strugës}}
 
== Lidhje të jashtme ==
*[http://www.fallingrain.com/world/MK/00/Bidzovo.html vendndodhja]
{{MKD-gjeo-cung}}