Dallime mes rishikimeve të "Frëngova"

939 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 4 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1007434 (translate me))
{{Kartela vendbanim
{{Infobox MKD fshat|
| emri = Frëngova
| foto harta=
| emri_amtar =
{{Harta fshat MKD|'''Frëngovë'''|41|8|43|20|37|23}}
| lloji_vendbanimit = fshat
| emri= '''Frëngovë'''
| figura =
| komuna= [[Komuna e Strugës]]
| figura_përshkrimi =
| krahina=
| shteti = MKD
| banor= 1739
| shkalla_administrative = 3
| posta=
| ndarja_adm_shkalla_1 = Jugperëndimor
| telefoni=
| artikulli_ndarja_adm_shkalla_1 = Rajoni jugperëndimor (Maqedoni) <!-- Artikulli për rajonin -->
| lartësia=798m
| ndarja_adm_shkalla_2 = Struga
| sipërfaqja=
| artikulli_ndarja_adm_shkalla_2 = Komuna e Strugës
| gjerësia=41° 8' 43 veri
| kryetari =
| gjatësia=20° 37' 23 lindje
| lartësia = 798
| web=
| sipërfaqja =
| popullsia = 1739
| popullsia_data = 2002<ref name="stat">[http://www.stat.gov.mk/Publikacii/knigaX.pdf Regjistrimi Kombëtar i Maqedonisë, 2002 (sipas etnitetit, gjinisë, përkatësisë fetare, dhe gjuhës)] {{mk}} {{en}}</ref>
| prefiksi =
| kodi_postar =
| harta_përshkrimi =
| gjer_g = 41 | gjer_m = 8 | gjer_s = 43 | gjer_dr = N
| gjat_g = 20 | gjat_m = 37 | gjat_s = 23 | gjat_dr = E
}}
 
'''Frëngovë''', ''([[gjuha sllavo{{Lang-maqedonemk|Maqedonisht]]: Франгово/Frangovo}})'' është fshat në [[Komuna e Strugës|Komunën e Strugës]], [[Republika e Maqedonisë|Maqedoni]].
 
== Gjeografia ==
Frëngova gjendet në pjesën jugperëndimore të Strugës. Territori i këtij vendbanimi ngrihet deri në malin Jabllanicë në kufi me Shqipërinë. Fshati është kodrinor, me një lartësi mbidetare prej 810 metra. Fshati ka shkollë fillore, një xhami, disa puntoripunëtori të vogla dhe shitore.
 
Nga qyteti i Strugës është larg 6 kilometra. Territori është pyjor me pak fushë bujqësore, për këtë arsye një pjesë e banorëve të këtij lokaliteti merren me pylltari, bujqësi dhe blegtori, një pjesë e banorëve punojnë në punë të ndryshme në qytetin e Strugës. Nuk është i vogël numri i banorëve që punojnë dhe jetojnë përkohësisht jasht vendit.
Emri i këtij lokaliteti lidhet me emrin Frang që ka lidhje me emrin etnik frëng. Ky emër ka përhapje të gjërë në fjalorin antropnimik shqiptar, ku e ndeshim edhe si mbiemër të familjeve. Për gjurmët e hershme të këtij lokaliteti flasin toponimet dhe trashigimia kulturore e tij “ Kisha e Kadriut '' është kishë mesjetare , “ Tronja '' , “ Firishte '' e tj .
 
== Shih edhe Referencat==
{{reflist}}
{{Komuna e Strugës}}
 
== Lidhje të jashtme ==
*[http://www.fallingrain.com/world/MK/00/Frangovo.html vendndodhja]
 
| komuna= [[{{Komuna e Strugës]]}}
{{MKD-gjeo-cung}}