Dallime mes rishikimeve të "Musai"

1 byte added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
No edit summary
Musa i'u dha titulli ''Kalimullah'' ([[arabisht]]كليم الله ''ai i cili i foli Allahut) në Islam.
 
==Israja dhe Miraxhi==
[[Muhammedi]] e takoi Musën gjatë ''[[Isra dhe miraxh-i|udhëtimit të tij]]'', Sipas mendimeve të Sunnive: Muhammedi dhe Musa u përshëndetën me njërin-tjetrin, poashtu thuhet se Musa filloi të qaj pasi që ndjekësit e Muhammedit do të jenë me numër të madhe që do të shkojnë në [[Xheneti|Xhenet]] sesa numri i ndjekësve së tij. Kur Zoti i urdhëroi Muhammedin dhe ndjekësit e tij që të falen pesëdhjetë herë. Kur Musa e ndëgjoi këtë urdhër prej Muhammedit, ai e këshilloi Muhammedin që me ul namazin për ndjekësit e tij. Kështu vazhdoi derisa Zoti e urdhëroi që të falen [[Namazi|pesë herë]].
 
Anonymous user