Ndryshimi mes inspektimeve të "Deçani"

76 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
== Gjeografia ==
'''Fshatrat :''' [[Irzniq]], [[Dranoc]], [[LLoqan]], [[Voksh]], [[Pobergjë]], [[Prejlep]], [[Isniq]], [[Strellc]], [[Lëbushë]], [[Carrabreg i Poshtem]], [[Carrabreg i Eperm]], [[Gllogjan]], [[Llukë e Ulët]], [[Lukë e Epërm]], [[Lumbardh]], [[Kodrali]], [[Dubovik]], [[Shaptej]], [[Gramaqel]], [[Jasiq i Ulët]], [[Rastavicë]], [[Baballoq]], [[Hulaj]], [[Maznikë]], [[Dashinoc]], [[Pozhar]], [[Ratish i Ulët]], [[Ratish i Epërm]], [[Prapaqan]], [[Dubravë]], [[Sllup]], [[Prekulluk]]. Deçani shtrihet rrethe koordinantave gjeografike: 42°32 V dhe 20°17 L.
 
== EkonomiaEkonomiao ==
{{Kryesor|Ekonomia e Deçanit}}
Ekonomia e komunës ka qene kryesisht [[Bujqësia në Kosovë|bujqësore]] e cila [[Lufta e Kosovës|gjatë luftës]] është shkatërruar tërësisht mbas luftës janë bërë disa përpjekje për të rimëkëmbur mirëpo gjer më tani ajo gjendet nënë nivelin e vitit 1998. Shumica e ish-kooperativave aktivitetet e tyre kanë mbyllur. Janë të regjistruara diku 650 biznese me aktivitete të ndryshme tregtare dhe [[Mikroni|mikro industriale]]. Dega ekonomike e Hotelerisë ka filluar te aktivizohet nga viti 2003.
Anonymous user