Ndryshimi mes inspektimeve të "Republika Jugafrikane"

v
Robot-assisted disambiguation: Indi - Changed link(s) to India
(PNG to SVG)
v (Robot-assisted disambiguation: Indi - Changed link(s) to India)
Llogaritë që pas viteve 1500 në këtë vend janë vendosur nga Afrika qendrore popuj të ndryshëm që flisnin Gjuhën [[Banaj|Banatu]] (tani degë të saja Zulu, Sotho, Tswana, Xhosa etj.). Siç duket kjo nuk ka qenë ndonjë valë ose migrim por më tepër një zgjerim i vendbanimeve për shkak të thatësisë që zotëronte që nga viti 6000 p.e.s në [[Sahara]]. Rreth 1600-ës jetonin më së paku 200.000 koisianë në jug dhe jug-perëndim të Afrikës Jugore të sotme.
 
Evropianët e parë që shkelen tokën e këtij vendi llogaritet të jenë [[Portugezë]]t. Ata kërkonin që nga shekulli XV një rrugë detare për në [[India|Indi]] përgjatë [[Bregdeti|bregdetit]] të [[Afrikë]]s për t'iu shmangur tregtisë me [[arabët]], [[turqit]] dhe venerianët, të cilët mbanin një lloj monopoli në tregun e erëzave.
 
Në vitin 1652, holandezi Jan van Riebeeck themelon qendrën e parë (qytetin Kapstadt) [[Evropa|Evropiane]] në tokën e Afrikës së Jugut.