Ndryshimi mes inspektimeve të "24 Gusht"

6 bytes added ,  4 vjet më parë
v
Robot-assisted disambiguation: Indi - Changed link(s) to India
v (Bot: Migrating 147 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q2825 (translate me))
v (Robot-assisted disambiguation: Indi - Changed link(s) to India)
* [[1456]] - Kompletohet shtypja e [[Bibla e Gutenbergut|Biblës së Gutenbergut]].
* [[1511]] - [[Alfonso de Albuquerque]] i Portugalisë pushton sulltanatin e Malakës.
* [[1690]] - Themelohet qyteti [[Kolkata|Calcutta]], [[India|Indi]].
* [[1814]] - Forcat [[Britania e Madhe|britanike]] pushtojnë qytetin [[Washington, D.C.]] dhe djegin [[Shtëpia e Bardhë|Shtëpinë e Bardhë]] dhe disa ndërtesa tjera.
* [[1831]] - Është kërkuar udhëtimi i [[Charles Darwin|Çarls Darvinit]] në [[HMS Beagle|HMS ''Beagle'']].