Dallime mes rishikimeve të "Avni Abazi"

23 bytes added ,  14 vjet më parë
'''Avni Abazi''' (ka lindur më [[28 janar]] [[1976]] në [[Peja|Pejë]]) është [[aktor]], [[producent filmi|producent]] dhe [[regjisor]] [[shqiptar]] nga [[Kosova]].
 
== Biografia == e Rahmetli Avni Abazit
Në Pejë ka mbaruar shkollën fillore dhe atë të mesme. Hapat e parë për aktor i mori nga [[artisti]] i popullit [[Kadri Roshi]], për të vazhduar studimët në klasën e [[Xhevdet Ferri]]t dhe [[Niko Kanxheri]]t në Akademinë e Arteve të Bukura në [[Tirana|Tiranë]]. Pas traziravë të vitit 1997 në [[Shqipëria|Shqipëri]], Avniu kthehet në Fakultetin e Arteve në Univërzitetin e [[Prishtina|Prishtinës]] në klasën e [[Faruk Begolli]]t dhe [[Luan Daka|Luan Dakës]]. Në tetor të vitit 1999, me të mbaruar lufta e [[Kosova|Kosovës]], Avniu ndjek studime njëvjeçare të gjuhës angleze dhe menaxhmentit të gazetarisë dhe Televizionit në Univerzitetin Amerikan në [[Bullgaria|Bullgari]]. Në vitin 2000 Avniu themelon [[The Association of Culture and Art Development in Balkans – ACADB]] dhe njëkohësisht ndjek studimet në klasën e [[Enver Petrovci]]t, për të diplomuar si aktor profesionist në janar të vitit [[2002]].
 
Anonymous user