Dallime mes rishikimeve të "Licenca Publike e Përgjithshme GNU"

ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
No edit summary
{{WWT2015}}
'''Licensa Publike e Përgjithshme GNU''' ('''GNU GPL''' or '''GPL''') është një licensë e softuerëve të lirë e përdorur gjerësisht, e cila u garanton përdoruesëve të fundit (individëve, organizatave, kompanive) lirinë për të përdorur, studiuar, shpërndarë dhe modifikuar softuerin. Një softuerë që ti ofronë këto të drejta quhet softuerë i lirë dhe nëse softueri është [[copyleft]], ai kërkon këto të drejta që të ruhet. GPL-ja i kërkon të dyja. Licensa u shkrua nga [[Richard Stallman]] i Free Software Foundation (FSF) për projektin GNU.